Activităţi caritative

1 | 2 | 3 | 4 |>>

Fiind amplasată în curtea spitalului universitar de psihiatrie, biserica Socola este un teren oricând deschis operelor caritative şi misionare.

Unele dintre persoanele internate în spital trec doar temporar printr-o perioadă critică, pentru ei fiind esenţială comunicarea şi înţelegerea celor din jur. Mulţi dintre bolnavi au nevoie, însă, nu doar de o reechilibrare psihică, de recâştigarea speranţei şi bucuriei de a trăi sau de tratamentul medicamentos, ci şi de susţinere morală şi materială. Unii sunt pur şi simplu abandonaţi de familiile lor în spital din cauza lipsurilor şi a necazurilor. Alţii nu au familie, permanentizându-şi spitalizarea pentru că nu se pot conduce şi întreţine singuri. Fiecare bolnav internat are propria suferinţă şi poveste tristă, de multe ori dublată de o nefericită stare de inconştienţă, perioadele de criză aducându-i pe unii dintre ei într-un grad maxim de vulnerabilitate.

Dănuţ Bogdanovici, 50 ani - bolnav cronic Stela Ionescu, 36 ani - bolnav cronic
Dănuţ Bogdanovici, 50 ani - bolnav cronic